Екологічний медіаурок для учнів 11 класу
Міністерство освіти і науки України
Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради
Комунальний заклад освіти
навчально-виховний комплекс «Дивосвіт»
із санаторними групами і класами
Екологічний медіаурок
для учнів 11 класу:
Збереження біорізноманіття Дніпропетровщини
Урок підготувала:
Міровська Ольга Юріївна
вчитель екології
м. Жовті Води
2012 р.
Мета уроку: ознайомити учнів з біорізноманіттям, біорізноманіттям Дніпропетровщини та його значення, головні загрози біорізноманіття, загальні заходи щодо збереження і невиснажливого використання біорізноманіття, учні повинні засвоїти поняття «біорізноманіття» «збереження біорізноманіття», «заповідна справа», знати рідкісні види рослин свого регіону;
навчати дітей бачити красу навколишнього світу; розвивати у дітей досягнення загальнолюдських ідеалів, духовних цінностей;
виховувати милосердя, співчуття до всього живого, готовність прийти на допомогу природі, охороняти її скрізь і завжди.
Терміни і поняття: біорізноманіття, «збереження біорізноманіття», «заповідна справа».
Обладнання: На дошці — плакати: «Немає ліпшої краси, як сади і ліси», «Кожна тварина - унікальне, неповторне творіння природи», «Наш обов'язок — зберегти на Землі повітря і водойми чистими, грунти — родючими, рослини — зеленими, а тварин — живими!»
Таблиці із зображенням рідкісних та зникаючих рослин і тварин Дніпропетровщини, що занесені до Червоної книги України.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
2слайд
II. Підготовка до сприйняття матеріалу та актуалізація опорних знань умінь, уявлень та чуттєвого досвіду.
(Фронтальне опитування)
1. Яке значення мають рослини для нашої планети?
2.Яке значення мають тварини для нашої планети?
3.Які функції виконують рослини і тварини в екосистемах?
4.Чи потрібно охороняти тварини і рослини?
ІI. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Щоб отримати будь - який результат ми повинні вирішити, що ми сьогодні будемо робити і яким чином. Як ви думаєте, з чого потрібно починати будь-яку справу? (підведення до теми уроку) Правильно, треба визначити тему уроку. А яка ж тема уроку у нас сьогодні? От ви послухайте таку історію.
1ролик (на екрані вмикається відеоролик про природу)
Центральна зірка нашої системи, Сонце - звичайний жовтий карлик, зірка ординарна, нічим не примітна - просто ще одна зірка з мільярдів. Навколо зірки утворилася система з 9 планет. Ну то й що? В галактиці безліч зірок і планет! Так, усе вірно, якби не одне маленьке ”але” - на одній з цих планет з’явилося життя.
Без природи - життя людини неможливе. Природа, що оточує нас, створює природні умови нашого існування. У цьому „беруть участь” усі її компоненти – гірські породи, повітря, ґрунти, вода. Тваринний світ-дивовижний та захоплюючий. Кожна тварина - унікальне, неповторне творіння природи, це багатовіковий витвір еволюції.
Рослинність - вражаючі мальовничі пейзажі, розмаїття квітів та кольорів, синє небо - все це ми маємо змогу спостерігати на власні очі, оскільки нам, пощастило жити на цій землі.
3 слайд
III. Оголошення теми уроку: отже, тема нашого з вами уроку «Збереження біорізноманіття Дніпропетровщини»
4 слайд
Тварини і рослини — своєрідний барометр. Якщо раптово виявляється, що тварини й рослини зникають, то це попередження: з екосистемою негаразд. Тому охорона тварин і рослин, за своєю суттю — охорона нас самих... Треба захищати їх, бо якщо підуть вони, підемо й ми. (Дж. Даррелл)
IV. Вивчення нового матеріалу
5слайд
Людина завжди існувала в оточенні різноманітного рослинного і тваринного світу. Задовольняючи свої потреби, вона дедалі активніше втручалася у взаємозв’язки живої природи. Людське суспільство не може існувати поза природою, хоча в ході свого розвитку воно все більше віддаляється від прямої залежності природного середовища. На відміну від інших живих організмів, котрі лише користуються можливостями, які надає їм навколишнє середовище, людина примушує його служити своїм цілям, змінюючи (трансформуючи) природу, спричиняючи її деградацію. У зв’язку з ростом населення все менше залишається місць, які людина ще не освоїла. Але освоєння нових територій завжди тягне за собою порушення структури природних екосистем, втрату їхніх окремих елементів. Збір рослин, полювання на звірів спричиняються до зникнення деяких видів на освоєних ділянках території чи акваторії. В наслідок вирубування лісів, розбудови населених пунктів, розорювання земель, створення водосховищ змінюється або зникають цілі екосистеми. Вилучення з екосистеми хоча б одного її елемента призводить до зниження її стійкості і порушенням функціонування.
Одним з найбільш важливих знань охорони природи є збереження біологічного різноманіття. Під біологічним різноманіттям, за Б.М.Міркіним, розуміють “ кількість видів в екосистемі (чи угрупуванні) і кількісне співвідношення між цими видами ”. У ширшому розумінні це поняття синонімічне з “ з життям на Землі “.
6слайд
Отже термін “ біорізноманіття “ – це тканина життя, складовою частиною якої є ми і від якої ми повністю залежимо.
Для людей біорізноманіття має економічну, рекреаційну, культурну, екологічну та інші цінності. Наше власне здоров’я, а також здоров’я економіки та суспільства в цілому залежить від безперервного отримання різноманітних “екосистемних послуг”, замінити які буде або дуже дорого, або просто неможливо, тобто тих вигод, які людство отримує від екосистем.
7слайд
Рослинний світ України вражає багатством і різноманіттям. Рослинність лісів, степів, луків, боліт дуже багата і налічує понад 25 тисяч видів рослин за різноманітністю і значимістю природних ресурсів.
Провідне місце займає Дніпропетровська область. На території Дніпропетровщини знаходяться більше 270 річок, понад 300 озер, близько 1,5 тисячі водойм та ставків площею понад 26 тисяч гектарів. На півдні територія області омивається водами рукотворного Каховського моря. Головна водна артерія України ріка Дніпро – одна з величних річок світу. В області протікає найчистіша річка Європи – Оріль. 3,9% території області займають ліси, головним чином по долинах річок Дніпра, Орілі, Самари і Вовчої.
Незважаючи на все природний рослинний покрив тут зберігся у вигляді фрагментів на загальному фоні розораних площ і представляє собою вузькі смуги по річкових долинах, балках, на площах відчужень, вздовж залізничних колій, а також на природоохоронних територіях у межах природо заповідного фонду.
8слайд
Тваринний світ – більше 7500 видів. А також 350 км² заповідних територій, 15 державних заказників, три пам’ятки природи. У "Червоній книзі Дніпропетровської області. Тваринний світ" представлений критичний аналіз попередніх списків рідкісних і зникаючих видів тварин області, з доповненням багатьох видів, та включенням нових, знайдених при масштабних експедиціях останніх років.
Всього до списку внесено 424 види рідкісних і зникаючих тварин регіону, серед яких не тільки види, що мають рідкісний статус у регіоні, а й тварини, рекомендовані до охорони такою поважною світовою організацією як Міжнародний союз охорони природи.
Навіть не дуже спостережливі городяни помічають, що дедалі менше стає птахів, метеликів, риби, грибів, ягід, а передмістя, куди вони виїжджають на відпочинок, с кожним роком втрачають свою привабливість. Зникнення видив і деградація довкілля викликають дедалі більше занепокоєння не лише вчених-екологів, а й усіх, хто хоч трохи стикаються з природою.
V. Осмислення нових знань та умінь.
9 слайд
(Учитель пропонує кожній групі виконати завдання, яке було задано на попередньому уроці)
Діти, як ви думаєте, які існують загрози біорізноманіття? (час на роздум)
(під час роздуму вмикається 2 відеоролик)
(Зразки повідомлення всіх груп)
Руйнування природного середовища життя
(Це основна причина вимирання біологічних видів. Сюди включається заготовка деревини, добування корисних копалин, вирубка лісу під пасовища, будівництво дамб і автомагістралей на місці незайманих ділянок дикої природи. Екосистеми змушені відступати”, а флора і фауна, що живе в них, втрачає необхідні умови існування. Природне середовище розчленовується, руйнується і знищується. Порушуються маршрути міграцій. Генетичне різноманіття бідніє. Популяції тварин і рослин не можуть протистояти хвороробам та іншим несприятливим факторам. В наслідку біологічні види один за одним вимирають. Зникнення окремих видів може викликати цепну реакцію: руйнування одного з компонентів природного комплексу не проходить безслідно для інших його компонентів. Якщо вимирають основні види екосистеми – це пагубно впливає на більшість інших видів.)
Чужорідні види
(Коли людина ввозить в будь – яку екосистему чужорідні біологічні види, вони можуть зайняти екологічні ніші, що до того належали іншим видам. Іноді чужорідні види змінюють всю екосистему настільки, що витісняють інші види, або приносять із собою такі хвороби, проти яких у них немає імунітету.)
Швидкий ріст населення
(В середині XIX століття чисельність населення Землі складала один міль’ярд чоловік. Через півтора століття, коли ця цифра збільшилась до шести міль’ярдів, люди стали замислюватися, що використання ними природних ресурсів перевищує допустимі норми. Населення нашої планети невпинно зростає, і з кожним роком темпи витіснення нами різних видів тварин викликає все більше тривоги).
Загроза глобального потепління
(Згідно оцінкам Міжурядової комісії з кліматичних змін, протягом останнього століття температура на Землі може підвищитися на 3,5 градуса за Цельсієм. Таке різке потепління може викликати зникнення деяких видів тварин і рослин. По даним досліджень, підвищення температури води – одна з причин загибелі коралових рифів, які слугують середовищем життя багатьох морських організмів)
Надмірна експлуатація природних ресурсів
Вчитель: Але самою основною загрозою на мою думку є низький рівень природоохоронної кваліфікації та екологічної свідомості на всіх рівнях сучасного українського суспільства в питаннях збереження біорізноманіття свідчить про недостатність заходів щодо розвитку екологічної освіти та просвіти, підвищення кваліфікації та громадської свідомості відносно природи рідного краю.
11 слайд
Проблеми екології – найгостріші проблеми нашого часу, і збідніння біорізноманіття – це свого роду бомба уповільненої дії, закладена під людську цивілізацію.
12 слайд
Збереження біорізноманітності — спільна справа всього людства.
За сучасними оцінками, сьогодні темпи вимирання видів під антропогенним пресом перевищують темпи природного вимирання в 100—1000 разів, і навіть якщо ці темпи залишаться на нинішньому рівні (а поки що вони наростають), через 50—100 років планета втратить від 25 до 50 % сучасної видової різноманітності! Мільйони (а можливо, десятки мільйонів) видів можуть зникнути швидше, ніж людство дізнається про їхнє існування.
13-14 слайд
Основними засобами здійснення загальних заходів щодо збереження і невиснажливого використання біорізноманіття є:
· розвиток економічних та заохочувальних підходів щодо збереження біорізноманіття;
· інтеграція заінтересованих сторін в загальну справу збереження та невиснажливого використання біорізноманіття;
· забезпечення фінансування різних заходів, за рахунок Державного бюджету України;
· координація діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання та громадських організацій щодо збереження біорізноманіття центральним органом виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища;
· екологічна та біологічна освіта та просвіта населення, поширення знань щодо збереження біорізноманіття та невиснажливого використання ресурсів рослинного та тваринного світу;
· підтримка ініціатив громадськості щодо збереження біорізноманіття, розвиток та поширення екологічного руху;
· популяризація елементів місцевої народної культури та традицій.
15слайд
Заповідна справа — це теорія й практика організації та збереження заповідних територій різних рангів. На заповідних територіях охороняються як окремі носії біорізноманітності — популяції, види, екосистеми, так і середовище проживання в цілому. Ранг заповідної території визначається науковою значущістю об'єктів, що охороняються, та її площею. Серед заповідних територій найвищий ранг мають заповідники й національні природні парки (табл. 2. 2.), потім — заказники й заповідно-мисливські господарства, а також пам'ятки природи спрямованих на збереження живої природи.
16слайд
VI. Закріплення, систематизація та узагальнення.
На уроці ми говорили про проблеми біорізноманіття Дніпропетровщини, що хвилюють всіх жителів. Я сподіваюся, що сьогодні кожен з нас отримав ту саму родзинку, яку хотів знайти.
Що Ви відкрили для себе на цьому уроці? Про що він змусив Вас задуматися?
Три найважливіших події-----------------------------------------------------------------------------
Три найважливіших дії--------------------------------------------------------------------------------
Три найважливіших почуття -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
17слайд
VII. Підбиття підсумків уроку.
Дніпропетровщина - унікальний край. Багато віків ми користувалися її багатствами, примножуючи славу Придніпров'я. Збереження біорізноманіття - одна з основних "цілей тисячоліття" для України і для нашого регіону. Тому люди, які проживають на нашій землі, повинні мати інформацію, оцінити те природне багатство, яким наділена Дніпропетровщина.
VIII. Домашнє завдання.
Опрацювати весь пройдений матеріал теми та підготувати реферати та повідомлення на дану тему. Намалювати плакати по захисту біорізноманіття.
Бажаю успіхів і перемоги у конкурсі.Цікавий матеріал.
Молодчинка, дуже гарний матеріал.